Geografie Dubaj

Spojené arabské Emiráty leží v jihovýchodní části arabského poloostrova na pobřeží Perského zálivu v sousedství Saudské Arábie a Ománu. Svou rozlohou nepřekročí velikost České republiky. LA e 90% území zabírá poušť. U pobřeží leží skupiny malých, neobydlených ostrůvků, nicméně známější jsou ty umělé v současnosti budovaní ve tvaru palem.

Co se týká zeleně,tak nejvíce jí najdete ve městech v podobě parků. Probíhají investice a pokusy přeměnit neúrodné nížiny pouště v pole, ale zatím jde o hudbu budoucnosti.

Fauna

Když se řekne Arábie, vybaví se vám velbloud, který byl v minulosti nejdůležitějším zvířetem v životě pouštních obyvatel. Že se tamním obyvatelům dostal pod kůži dokazuje mnoho akcí pořádaných na oslavu hrbatého zvířete, pořádají se tu velbloudí dostihy, ale i velbloudí soutěže krásy.

Ač je to neuvěřitelné, poměrně čilý život se odehrává i na poušti, kde žije několik druhů chráněných živočichů, kteří dokážou v nehostinném prostředí přežít. Žije tu například Chlamydotis undulata, druh ptáka připomínající slepici, nebo rys stepní, ale také Gordonova divoká pouštní kočka, nebo arabský leopard. Tím ale výčet tamních šelem nekončí, psovité druhy zastupují vlk arabský a hyena pruhovaná. Dále tu žijí stáda divokých koz, nebo velmi ohrožený přímorožec arabský.

Flora

V nehostinném prostředí Saudské arábie najdete z rostlinných druhů především palmy – datlové, banánové, nebo kokosové. Dále tu najdete papáju a citrusovníky. Ovšem datlovník je pro tamní obyvatelstvo nejdůležitější – plody se její a vyvážejí, listy slouží jako krmivo pro hospodářská zvířata, semena jsou zdrojem oleje. Při výstavbě domů se využívají kmeny i listy. Zajímavým stromem je Ghaf, který dokáže zapustit kořeny až 80 metrů pod zem,a by našel životadárnou vláhu. Z dalších porostů stojí za zmínku keře Gafas, pouštní hyacinty nebo akácie.

Tagy: geografie dubaj, flora, fauna