Počasí a klima

Spojené arabské emiráty, jejichž je Dubaj součástí, leží na Arabském poloostrově mezi 23 a 26 rovnoběžkou. Klimaticky spadají do subtropického pásu, který dává oblasti celoročně velmi teplé počasí. Většinu území zabírá nehostinná poušť, jež má na klima také vliv. Zatímco ve vnitrozemí je suchý vzduch s teplotami šplhajícími v létě až nad 50°C, u pobřeží jsou teploty o pár stupňů nižší, nicméně téměř 100% vlhkost vzduchu pocitově teplotu zase zvyšuje.

V zimních měsících se denní teploty pohybují kolem příjemných 25 °C, ale v zimě klesají i k 12 °C. Ve vnitrozemí, zvláště v hornatých oblastech se pak může stát, že teplota sleze až na 5 °C. V zimě tu také spadne nejvíce srážek, nejvlhčí měsíce jsou únor a březen, ve kterých může napadnout až 36 milimetrů v každém. Jde o krátké, prudké lijáky, která se do země ani nestačí vsáknout. Voda tak steče do vádí – údolí vzniklých erozí občasného vodního toku, která zůstávají po většinu roku suchá.

Kdy zemi navštívit? Dubaj můžete navštívit celoročně, ovšem, jak jsme již zmínili, v letních měsících, zvláště v červenci a srpnu se teploty šplhají k 45 a 50 °C, které jsou pro náš organismus těžko snesitelná a pro kardiaky dokonce nebezpečná. Voda zůstává příjemně teplá po celý rok, například v zimě 25°C, v létě pak až 29°C. Dešťů se bát nemusíte, nikdy neprší než pár minut. Chladnější, zimní měsíce pak dávají příležitost prozkoumat i vnitrozemí, kde také teploty dostávají příjemnější podobu.

Pozor na klimatizaci Ve městech se přehřátí nemusíte bát. Všechny vnitřní prostory jsou klimatizované a to velmi. Přecházením z rozpálených ulic do chladných interiérů, se organismus vystavuje velké zátěži, která po několika takových skocích může vést k angíně. Proto s sebou vždy noste teplý svetr, který si ihned při vstupu oblékněte.

Tagy: dubaj počasí, dubaj aktuální počasí, dubaj klima