Jídlo a kuchyně

Kuchyně v Dubaji je tolik pestrá, kolik v ní žije národností. Na ulicích najdete malé restaurace či rychlá občerstvení, které provozuji Indové, Pákistánci, Íránci nebo Libanonci. V žádném případě není třeba se obávat i pouličních stánků z občerstvení, hygienická pravidla jsou tu na vysoké úrovni a velmi přísně hlídána.

Tradiční kuchyně Arabského poloostrova se stává většinou z ryb, velbloudího masa, mléka, datlí a zeleniny. V masitých jídlech se můžeme ještě setkat s skopovým, jehněčím, drůbežím nebo telecím. Vepřové maso islám zakazuje, ale ve špičkových restauracích velkých hotelů ho na jídelním lístku najdeme. Nejčastěji se maso upravuje grilováním nebo vařením.

Důležitou součástí tamní kuchyně je koření a nutno uznat, že tamní kuchaři s ním zacházejí opravdu mistrně. Jídla jsou provoněná aromatickými vůněmi kardamonu, kmínu, zázvoru, hřebíčku, drceného pepře, muškátu nebo šafránu.

Při dlouhých toulkách po městech nebo obřích nákupních centrech se poměrně levně a při tom chutně a bezpečně můžete najíst v rychlých občerstveních, nazývaných food courty, které nabízejí široký výběr z mezinárodních kuchyní.

Strava v hotelech

V hotelových restauracích se setkáte s mezinárodní kuchyní nechybí výběr z neoblíbenějších jídel italské, francouzské a ostatních evropských specialit. Snídaně jsou povětšinou kontinentální kuchyně s širokým výběrem pečiva, ovoce a zeleniny, čerstvých ovocných šťáv, sýrů a vajec.

Nápoje

Nejčastějším nápojem v Dubaji, podobně v celém rabském světe, je čistá voda. Není divu, ve vedrech a při konzumaci kořeněných jídel po ní organismus přímo volá. Vyhlášená je arabská káva, která se v Jemenu pěstuje od 15. století. Nutno dodat, že Arabové byly prvním národem, který ji začal pěstovat, mimo její domovinu Etiopii. Arabové dlouho tento nápoj žárlivě střežili před Evropany a z pěstování kávovníku dokonce učinili státní tajemství. Až v roce 1615 se kupcům podařilo propašovat první semínka do Benátek, odkud se pak tradice kávy rozšířila do celého světa.

Naopak alkohol je v SAE přísně zapovězen, jeho konzumaci zakazuje totiž korán. Nicméně SAE jako světové turistické centrum pochopili, že k dovolené typických křesťanů alkohol patří. Ve velkých hotelech a luxusních restaurací není problémem si alkohol objednat, ať se jedná o víno či likéry. Na letišti v bezcelní zóně si můžete zásobu alkoholu nakoupit za celkem rozumné ceny, celní kontrolou legálně pronesete dva litry, pokud nejste muslim.

Tagy: jídlo dubaj, kuchyně dubaj