Lidé a populace

Možná vás překvapí, že obyvatelé Spojených arabských emirátů tvoří jen 20% populace federace. Zbylých 80% zastupují přistěhovalci z Indie, Pákistánu, Bangladéše a Íránu. Charakter země, která je převážně tvořena pouští, určuje i rozvržení obyvatelstva. Drtivá většina jich žije na pobřeží ve městech, přičemž v Dubaji a Abú Dhábí žije 60% všech obyvatel SAE. 95% území je prakticky liduprázdné. Pestré složení obyvatelstva tvoří zajímavý kulturní a národností mix, který je ovšem určován pravidly muslimské víry, který zásadně ovlivňuje životy věřících. Například tu neplatí, že první podává ruku žena. Ruku podává vždy muž.

Oblékání

Ženy tu nejsou nijak zvlášť omezovány. Mohou chodit bez doprovodu, dokonce řídit auto i chodit s odhalenou hlavou. Přesto je tu stále vidět mnoho žen v tradičních černých hábitech s šátkem  – abaya, starší ženy si zakrývají i tvář. Často jsou ale ženy pod hábity oděny do luxusních modelů světových značek. I muži si zakládají na tradičním oděvu a tak tu stále ještě potkáte většinu mužů v dlouhých bělostných hábitech – dishdasha s hábitem.

Respektovat zvyklosti země země bychom měli jako turisté respektovat. Muži by měly mít dlouhé kalhoty, ženy sukni nebo kalhoty minimálně ke kolenům, ideálně hodně volné, ramena by měla být zahalená.

Náboženství

Většinovým náboženstvím obyvatel Spojených arabských emirátů je islám, který vyznává 96%, z ostatních náboženství jsou zastoupená vyznání přistěhovalců – tedy především hinduismus, ale i křesťanství. Z islámských směrů mají v drtivé většině zastoupení sunité, šíité asi 16%. Více o náboženství>>

Ramadán

Největší muslimský svátek Ramadán, který je časem duchovní očisty prostřednictvím půstu, odříkání a intenzivních modliteb. Jde o svátek pohyblivý, spadá na devátý měsíc muslimského kalendáře, ve kterém prorok Mohamed prodělal první zjevení. Během Ramadánu musí věřící dodržovat půst – nejít nic od východu do západu slunce. Tato povinnost je obvykle sňata z těhotných žen, dětí, velmi starých, nebo nemocných lidí.

V tomto období většinou aktivní život utichá – restaurace mají přes den zavřeno, některé kanceláře jen dopoledne, v tomto období se neuzavírají žádné smlouvy či obchody. I od cizinců je požadováno, aby se zdrželi jídla na veřejnosti, v hotelových restauracích vás ale normálně obslouží a po západu slunce vám prodají i alkohol.

Tagy: lidé dubaj, oblékání dubaj, náboženství dubaj, populace dubaj