Náboženství v Dubaji

Náboženství

Většinovým náboženstvím obyvatel Spojených arabských emirátů je islám, který vyznává 96%, z ostatních náboženství jsou zastoupená vyznání přistěhovalců – tedy především hinduismus, ale i křesťanství. Z islámských směrů mají v drtivé většině zastoupení sunité, šíité asi 16%.

Většina obyvatelstva se hlásí k sunnitskému směru, cca 20 % se hlásí k směru šíitskému. SAE jsou společně s Kuvajtem jedinými státy celé oblasti, kde je povoleno kromě islámu vyznávat i další náboženství (hinduismus, křesťanství) a Abu Dhabi je sídlem katolického biskupa pro celou oblast Arabského poloostrova. Náboženská tolerance však platí pouze pro vyznání, nikoliv pro aktivní šíření jiného než islámského náboženství.

Na co si dát při dovolené v Dubaji pozor:

  • Nekritizujte víru místních obyvatel
  • Mimo resorty se vyhněte konzumaci alkoholu ve veřejných prostranstvích, stějně tak se zdržte sexuálního kontaktu či polibků na veřejnosti. Dubaj je sice velice otevřený emirát k turistům a toleruje zmíněné projevy, přesto je třeba je minimalizovat
  • Projevy sexuality jsou nepovolené a mohou vyústit až v pobyt ve vězení na policejní služebně
  • Ženy by měly chodit dostatečně oblečené, zejména, pokud jedete do okolních emirátů. I na pláží či v hotelovém resortu není povoleno opalování nahoře bez
  • V průběru ramadánu je zakázána konzumace jídla v průběhu dne. Najezte se proto dostatečně ve svém resortu
  • Narozdíl od ČR je víkend v SAE v pátek a sobotu. Zejména v pátek se místní obyvatelé věnují modlitbám.

Ramadán

Největší muslimský svátek Ramadán, který je časem duchovní očisty prostřednictvím půstu, odříkání a intenzivních modliteb. Jde o svátek pohyblivý, spadá na devátý měsíc muslimského kalendáře, ve kterém prorok Mohamed prodělal první zjevení. Během Ramadánu musí věřící dodržovat půst – nejít nic od východu do západu slunce. Tato povinnost je obvykle sňata z těhotných žen, dětí, velmi starých, nebo nemocných lidí.

V tomto období většinou aktivní život utichá – restaurace mají přes den zavřeno, některé kanceláře jen dopoledne, v tomto období se neuzavírají žádné smlouvy či obchody. I od cizinců je požadováno, aby se zdrželi jídla na veřejnosti, v hotelových restauracích vás ale normálně obslouží a po západu slunce vám prodají i alkohol.

Tagy: náboženství v dubaji, islám