Historie Dubaje
Historie Dubaje jde ruku v ruce s historií celé Saudské Arábie. První zmínky osídlení oblasti Saudské Arábie sahají někam 5500 př.n.l. Tehdy neurčovala život lidí nekonečná poušť, ale úrodné savany plné zvěře. Koncem doby ledové ovládla celé území poušť a lidé si museli hledat jiné zdroje obživy. Jednak se naučili zpracovávat kovy, především měď. Se zdokonalením zavlažovacího systému se začali malé pouštní osadu rozšiřovat, začaly se pěstovat datle, obilí, ovoce a zelenina. Naučili se využívat velbloudy přepravě zboží, což položilo základ k jejich obchodní činnosti. Velkou devizou byla poloha na půl cesty mezi Evropou a Dálným Východem odkud se dováželo hedvábí, koření a další orientální zboží.
Významným mezníkem v historii Blízkého východu bylo na počátku 7. stolení přijetí Islámu, který sem zanesli stoupenci Mohammeda.
S postupující kolonizací Tichomoří a Indického oceánu roste zájem Evropy o Arabský poloostrov, jako spojnici mezi východem západem. Nejprve se pokoušeli o ovládnutí regionu Portugalci, ale také Holanďané a Britové. Ti nakonec byli nejúspěšnější, nicméně arabské kmeny často napadali jejich lodě plující o Indie, Britové na oplátku pořádali výboje do vnitrozemí. V roce 1853 uzavřely obě strany dohodu známou pod názvem Smluvní Omán. Později k dohodě Smluvní Omán přistoupili i další státy v oblasti Perského zálivu s tím, že případné spory se budou řešit podle britského práva a šejcháty mezi sebou nebudou uzavírat žádné dohody bez vědomí Velké Británie. Britům se také podařilo donutit ke zrušení otroctví, jediné místi a arabském poloostrově, kde otroctví zůstalo byl Omán, kde ale vznikl největší trh s otroky na světě, který fungoval až do padesátých let 20. století.
OD roku 1744 se datuje vzestup dynastie Saúdů, jejichž rod je u moci do současnosti s výjimkou tzv. Druhého Saúdského státu (1824–1891), kdy přešla moc do rukou Pashů.
V roce 1960 byly na arbském poloostrově provedeny první průzkumné vrty ohledně přítomnosti ropy a o dav roky poději došlo k vývozu prvních barelů. Díky zvyšujícím se příjmům ropy tehdejší vládce Abu Dhabi, Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan spustil ohromné investice do rozvoje školství, nemocni a infrastruktury. Objev ropy také uspíšil požadavek šejků na sjednocení a založení SAE.
V roce 1971 došlo k plnému stažení Britů z oblasti a založení SAE, k nímž se připojilo sedm autonomních emirátů:
Abú Dhabí
Adžmán
Dubaj
Fudžajra
Ras al Chajma
Umm al-Kuvajn
Šardžá
Každý ze států SAE je absolutistickou monarchií, jen Abú Dhabí má ústavu. Šejkové jednotlivých emirátů jsou členové nejvyšší rady, kteří volí prezidenta a viceprezidenta federace a jmenují čtyřčlenný poradní orgán. Současným prezidentem SAE je Chalífa ibn Saíd al-Nahaján.
Tagy: historie dubaje, sae, historie spojené arabské emiráty